Czy zakup luksusowego auta w leasingu jest nadal opłacalny?

Z początkiem 2019 roku w życie weszła uchwała o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Nowe przepisy mają przełożenie na małe i średnie przedsiębiorstwa pod względem zasad opodatkowania leasingu, nabycia i użytkowania samochodów osobowych przez firmy.

Zmiany dotyczące samochodów luksusowych

Jedna ze zmian dotyczyć będzie samochodów luksusowych, czyli takich, których wartość niegdyś sięgała 20 tysięcy euro, czyli nieco ponad 80 tysięcy złotych. Ten limit został podwyższony do kwoty 150 tysięcy złotych dla pojazdów hybrydowych i spalinowych. W przypadku aut elektrycznych jest to wartość 225 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że wlicza się w to amortyzację, raty leasingowe i inne wydatki. Przykładowo, jeśli finansujemy w ten sposób samochód Audi TT, leasing to do kosztów podatkowych zaliczymy połowę jego wartości.

Kto zyska na wprowadzonych zmianach?

Zwiększony limit amortyzacji okaże się korzystny dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli zakupić lub wyleasingować pojazd droższy niż 20 tysięcy euro, ale tańszy 150 tysięcy złotych. Według statystyk, średnia wartość samochodu użytkowego sięga kwoty powyżej 100 tysięcy złotych. Stąd też zwiększony próg będzie korzystny dla przedsiębiorców. Stracą ci, którzy w firmie wykorzystują modele droższe 200-300 tysięcy złotych. Dlatego też opcja Audi TT leasing i jej opłacalność będzie zależna od jego wartości.

Popularność nabycia aut przez leasing

Z badań przeprowadzonych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że bezapelacyjnie samochody osobowe są najbardziej popularnym aktywem finansowym całej branży. Szacunkowo stanowią 46% wartości całego rynku. Całkiem możliwe, że polscy przedsiębiorcy znajdą rozwiązanie z takiej sytuacji poprzez zakup, wypożyczenie aut z zagranicy. Nie da się ukryć, że kwota 150 tysięcy złotych dotyczy tylko i wyłącznie luksusowych samochodów, na które polskie firmy decydują się raczej rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *